Fastighetsnätverket – stormöte
Befolkningen över 85 år kommer att öka med 60 procent till 2033. De äldre förväntar sig, och har rätt till, en hög boendestandard och frihet att välja var de ska bo på ålderns höst. Dagens äldreboenden räcker inte för att täcka behoven. Över 430 nya äldreboenden med minst 28 000 platser behöver byggas fram till 2033.
Vad krävs för att bygga i kapp de växande behoven av äldre- och omsorgsboenden i kommunerna och hur ser situationen ut i Uppsala? Vilka affärs- och investeringsmöjligheter öppnar sig när behoven av nya boenden ökar, samtidigt som marknaden för vanliga bostäder är avvaktande?
Frukost och registrering från klockan 07.30.
Medverkande
Bo Björfors, senior affärsutvecklare, Rikshem
Cecilia Forss (M), vice ordförande äldrenämnden, Uppsala kommun
Jon Van Geffen, tillväxt och fastighetschef, Ambea
Asal Gohari (S), ordförande äldrenämnden, Uppsala kommun
Carl Ljunggren, fastighetsdirektör, Uppsala kommun
Catrin Viksten, förvaltningschef samhällsfastigheter, Rikshem
Har du frågor? Hör av dig till:
Vad innebär ett medlemskap i Stockholms Handelskammare?
Upptäck fler event
Bli medlem i Stockholms Handelskammare
Som medlem i Stockholms Handelskammare får du fantastiska möjligheter att nätverka, påverka, få ny kunskap och inspiration.
- Träffa makthavare och företagsledare på våra 200 event varje år.
- Främja Sveriges konkurrenskraft och nå ut med ert budskap till de som kan förändra.
- Ta del av experternas analys som hjälper dig fatta rätt beslut.
Relaterade event
Beredskapsnätverket
Företag som rustar Uppsala är ett nätverk som syftar till att stärka näringslivets roll och bidrag i samhällets beredskap. Vid detta tillfälle får vi träffa Robert Nylén på Försvarsstaben.
Endast inbjudna
Ascend Impact-middag
I ett samarbete med Uppsala Innovation Centre erbjuder Ascend Impact en plattform där tillväxtledare möts för att utbyta insikter och skapa strategiska samarbeten.