Frukostsamtal med statssekreterare Erik Eldhagen
Erik Eldhagen är statssekreterare tilll finansmarknadsminister Niklas Wykman och ansvarar för finansmarknad, statens fastigheter samt finansieringen av ny kärnkraft. Han har lång erfarenhet från Finansdepartementet, Världsbanken och Riksbanken.
Under frukosten får vi en fördjupad inblick i hur regeringen arbetar med finansieringen av ny kärnkraft och vad det finansiella regelverket innebär för stora energiinvesteringar. Det är också ett tillfälle att lyfta bredare finansmarknadsfrågor och Sveriges position i EU:s pågående förhandlingar om kapitalmarknadsunionen.
Endast inbjudna gäller för detta samtal.
En del av ”Capital of Finance”
Frukostsamtalet är en del av Stockholms Handelskammares serie ”Capital of Finance”, som lyfter fram Stockholms roll som norra Europas finansiella nav.
”Capital of Finance” genomförs i samarbete med Euroclear, Mannheimer Swartling och Nasdaq.
Har du frågor? Hör av dig till:
Vad innebär ett medlemskap i Stockholms Handelskammare?
Upptäck fler event
Bli medlem i Stockholms Handelskammare
Som medlem i Stockholms Handelskammare får du fantastiska möjligheter att nätverka, påverka, få ny kunskap och inspiration.
- Träffa makthavare och företagsledare på våra 200 event varje år.
- Främja Sveriges konkurrenskraft och nå ut med ert budskap till de som kan förändra.
- Ta del av experternas analys som hjälper dig fatta rätt beslut.
Relaterade event
Fullsatt
Uppsala Resilience Lunch: Turning Challenges into Opportunities
Här väntar en aktuell och framåtblickande diskussion om resiliens, beredskap och innovation.
Stockholmslunch
Stockholmslunchen består av en inspirerande blandning av talare från politik, kultur och näringsliv i ett rappt format.