Kommer du in till kontoret i dag? – Det nya arbetslivet och framtidens arbetsplats
Pandemin satte kontoret i rampljuset. Tack och lov är restriktionerna ett minne blott, men allt är inte som förr. Beteenden och behov har förändrats och med det så ställs nya och högre krav på våra kontor. Från att vara den plats där man utför sitt arbete, så ska arbetsplatsen – utöver att vara enkelt att pendla till, ha nära till affärer och restauranger och vara trevligt att titta på och vistas i – vara en plats för utveckling och samvaro.
Frågor om hur vi arbetar, var vi arbetar, hybridarbete, distansarbete, flexibilitet och kontorspolicy är i fortsatt aktuella på många arbetsplatser och bland ledningsgrupper.
Den 12 september släpper vi vår tredje rapport som bland annat gräver i frågorna om varför vi kommer in till kontoret, hur hemarbete påverkar vår löneutveckling, kontorets plats i staden och vad vi vill ha ut av våra arbetsplatser.
Rapporten genomförs i partnerskap med Atrium Ljungberg, AMF Fastigheter, Castellum, Fabege, Humlegården Fastigheter, NREP och Vasakronan.
Registrering och lättare lunch från 11.30.
Medverkande
Emelie Mannheimer, vd, United Spaces
Mikael Helsing, Head of Group Real Estate, SEB
Norbert Adamek, Head of Corporate Real Estate, H&M
Elin Kiw, People & Culture/Marketing & Communication, Eidra
Heléne Lidström, Arbetsplatsstrateg, Castellum
Malin Ingman Wettler, Workplace Strategy Manager, Vasakronan
Hanna Mossfeldt, Arbetsplatsstrateg/Hyresgästrådgivning, AMF
Anna-Lena Carlstedt, Affärsutvecklare, Fabege
Erik Skalin, Head of leasing, Atrium Ljungberg
Anna Kullendorf, Affärsutvecklingschef, Humlegården
Hugo Martinsson, Investment Manager, Nrep
Programmet uppdateras löpande
Frågor? Välkommen att kontakta mig:
En del av What’s Next
What’s Next är Stockholms Handelskammares serie av nedslag inom trender och förändringar i staden.
Bli medlem i Stockholms Handelskammare
Som medlem i Stockholms Handelskammare får du fantastiska möjligheter att nätverka, påverka, få ny kunskap och inspiration.
- Träffa makthavare och företagsledare på våra 200 event varje år.
- Främja Sveriges konkurrenskraft och nå ut med ert budskap till de som kan förändra.
- Ta del av experternas analys som hjälper dig fatta rätt beslut.
Relaterade event
Endast inbjudna
Glädjekommissionen – så skapar vi torget 2.0
Hur får vi torgen i Stockholm att bli lika levande som piazzorna i Italien? Nu inleder vi den andra säsongen av Glädjekommissionen för ett roligare Stockholm.
Fullsatt
Hur ska Nationalstadsparken utvecklas de kommande 30 åren?
Hur används Nationalstadsparken och vad skulle få fler att besöka den? I en ny rapport presenterar vi stockholmarnas syn på parken och förslag på hur den kan utvecklas.