Nya priser på handelsdokument från 1 januari
Från årsskiftet gäller nya priser för de handelsdokument som Stockholms Handelskammare utfärdar. Priserna gäller för alla ansökningar som kommer in från och med den 1 januari 2023.

Stockholms Handelskammare uppdaterar prislistan för handelsdokument den 1 januari 2023. Foto: Mostphotos
Den nya prislistan är enklare och mer enhetlig och avspeglar Stockholms Handelskammares satsning på digitalt utfärdade intyg och viseringar.
Som DIY (Do it yourself) räknas de ursprungscertifikat och viseringar där kunden väljer DIY i essCert och själv skriver ut dokumenten som är försedda med våra elektroniska stämplar. Alla övriga handelsdokument där Stockholms Handelskammare skriver ut och stämplar dokumenten manuellt räknas som Full Service. Detta gäller även om ansökningarna görs digitalt via essCert.
Prislista för intyg och certifikat
FAQ – prislista intyg och certifikat
Publicerad 1 jan 2023
Uppdaterad 12 jan 2023