English en

Kontakta oss

Här hittar du alla oss som jobbar på Stockholms Handelskammare. Är du osäker på vem du ska kontakta angående ditt ärende? Ring vår växel på 08-555 100 00 eller mejla till info@stockholmshandelskammare.se.

Du som är journalist kan kontakta presstjänsten på press@stockholmshandelskammare.se.

Ledning

Andreas Hatzigeorgiou

Andreas Hatzigeorgiou

Vd

08-555 100 42

ceo@stockholmshandelskammare.se E-post
Daniella Waldfogel

Daniella Waldfogel

Vice vd och näringspolitisk chef

08-555 100 14

daniella.waldfogel@stockholmshandelskammare.se E-post

Caroline Falconer

Generalsekreterare, SCC Skiljedomsinstitut

08-555 100 53

caroline.f@sccarbitrationinstitute.com E-post
Hugo Mann

Hugo Mann

Marknadschef

08-555 100 15

hugo.mann@stockholmshandelskammare.se E-post

Peter Sandberg

Chief Growth Officer

08-506 126 16

peter.sandberg@stockholmshandelskammare.se E-post

Theresa Ryberg

Head of International Trade & Business Services

08-555 100 46

theresa.ryberg@stockholmshandelskammare.se E-post

Hanna Persson

Chief People and Culture Officer

08-555 100 08

hanna.persson@stockholmshandelskammare.se E-post

Tomas Stavbom

Regionchef Uppsala

018-50 29 99

tomas.stavbom@stockholmshandelskammare.se E-post

Markus Hökerberg

CFO

08-555 100 18

markus.hokerberg@stockholmshandelskammare.se E-post

Näringspolitik och analys

Daniella Waldfogel

Daniella Waldfogel

Vice vd och näringspolitisk chef

08-555 100 14

daniella.waldfogel@stockholmshandelskammare.se E-post
Fredrik Erfelt

Fredrik Erfelt

Biträdande näringspolitisk chef

070-560 03 42

fredrik.erfelt@stockholmshandelskammare.se E-post
Carl Bergkvist

Carl Bergkvist

Chefekonom

08-555 100 69

carl.bergkvist@stockholmshandelskammare.se E-post

Karin Emanuelli

Näringspolitisk expert

070-839 02 06

karin.emanuelli@stockholmshandelskammare.se E-post
David Stenergard

David Stenergard

Näringspolitisk expert

08-555 100 10

david.stenergard@stockholmshandelskammare.se E-post
Frans Elinder

Frans Elinder

Näringspolitisk strateg

08-555 100 22

frans.elinder@stockholmshandelskammare.se E-post
Arvid Lodén

Arvid Lodén

Näringspolitisk analytiker

08–555 100 71

arvid.loden@stockholmshandelskammare.se E-post
Emily Nagler

Emily Nagler

Näringspolitisk analytiker

08 555 100 19

emily.nagler@stockholmshandelskammare.se E-post

Simon Andersson

Presschef

072-083 66 27

simon.andersson@stockholmshandelskammare.se E-post

Markus Sjöqvist

Kommunikationschef

08-555 100 01

markus.sjoqvist@stockholmshandelskammare.se E-post
Ellen Frostell

Ellen Frostell

Näringspolitisk koordinator

08-555 100 34

ellen.frostell@stockholmshandelskammare.se E-post
Hedda Jakobsson

Hedda Jakobsson

Näringspolitisk strateg – föräldraledig

08-555 100 09

hedda.jakobsson@stockholmshandelskammare.se E-post

Uppsala

Tomas Stavbom

Regionchef Uppsala

018-50 29 99

tomas.stavbom@stockholmshandelskammare.se E-post

Mirja Cedercrantz

Näringspolitisk strateg

018–50 29 55

mirja.cedercrantz@stockholmshandelskammare.se E-post

Therese Sörensson

Event och marknad

018-50 29 65

therese.sorensson@stockholmshandelskammare.se E-post

Internationell handel

Theresa Ryberg

Head of International Trade & Business Services

08-555 100 46

theresa.ryberg@stockholmshandelskammare.se E-post

Mandy Pieksma

Projektansvarig Enterprise Europe Network

08-555 100 20

mandy.pieksma@stockholmshandelskammare.se E-post

Tamara Paravlic

EEN Rådgivare – internationalisering och affärsutveckling

08-555 100 26

tamara.paravlic@stockholmshandelskammare.se E-post
Eva Meyer

Eva Meyer

Trade Administrator

08-555 100 20

eva.meyer@stockholmshandelskammare.se E-post
Andre Yucel

Andre Yucel

Trade Administrator

08-555 100 20

andre.yucel@stockholmshandelskammare.se E-post

Linn Björklund

Trade Administrator

08-555 100 20

linn.bjorklund@stockholmshandelskammare.se E-post

Monica Lidsten Danielsson

NGO Trade Coordinator

08-555 100 20

monica.lidsten.danielsson@stockholmshandelskammare.se E-post
Adam Glaas

Adam Glaas

Trade Administrator

08-555 100 20

adam.glaas@stockholmshandelskammare.se E-post

Victor Roxström

Trade Administrator

08-555 100 20

victor.roxstrom@stockholmshandelskammare.se E-post

SCC Skiljedomsinstitut

Caroline Falconer

Generalsekreterare, SCC Skiljedomsinstitut

08-555 100 53

caroline.f@sccarbitrationinstitute.com E-post

Madeleine Thörn

Biträdande generalsekreterare, operativ chef

08-555 100 11

madeleine.t@sccarbitrationinstitute.com E-post

Evelina Wahlström

Head of Quality / Jurist

08-555 100 47

evelina.tw@sccarbitrationinstitute.com E-post
David Wigfeldt

David Wigfeldt

Jurist

08-555 100 31

david.w@sccarbitrationinstitute.com E-post

Raffaela Isepponi

Jurist

08-555 100 51

raffaela.i@sccarbitrationinstitute.com E-post

Lina Krait

Jurist

08-555 100 55

lina.k@sccarbitrationinstitute.com E-post
Jake Lowther

Jake Lowther

Jurist

08-555 100 00

jake.l@sccarbitrationinstitute.com E-post
Angelica Eklöf, måladministratör på SCC Skiljedomsinstitut vid Stockholms Handelskammare

Angelica Eklöf

Senior måladministratör / Business System Specialist

08-555 100 54

angelica.e@sccarbitrationinstitute.com E-post

Ulrika Svarts

Senior måladministratör

08-555 100 84

ulrika.s@sccarbitrationinstitute.com E-post
Andrea Norelid

Andrea Norelid

Måladministratör

08-555 100 00

andrea.n@sccarbitrationinstitute.com E-post

Johanna Nisell

Måladministratör, legal trainee, studentmedarbetare

johanna.n@sccarbitrationinstitute.com E-post

Malin Wååk

Måladministratör

08 555 100 40

mailn.w@sccarbitration.se E-post

Marknad

Hugo Mann

Hugo Mann

Marknadschef

08-555 100 15

hugo.mann@stockholmshandelskammare.se E-post

Tor Brisfjord

Grafisk formgivare

08-555 100 25

tor.brisfjord@stockholmshandelskammare.se E-post

Julia Wrang

Digital kommunikationsstrateg

08-555 100 43

julia.wrang@stockholmshandelskammare.se E-post

Tove Hanell

Creative Content Director

08-555 100 36

tove.hanell@stockholmshandelskammare.se E-post
Annakarin Lewald

Annakarin Lewald

Inhouseansvarig

08-555 100 07

annakarin.lewald@stockholmshandelskammare.se E-post

Camilla Friberg

Digital kommunikatör

08-555 100 56

camilla.friberg@stockholmshandelskammare.se E-post
Damir Licina

Damir Licina

Livesändnings-specialist

08-555 100 04

damir.licina@stockholmshandelskammare.se E-post
Emma Höglund

Emma Höglund

Art Director

08-555 100 35

emma.hoglund@stockholmshandelskammare.se E-post

Elin Olausson

Junior kommunikatör

08-555 100 52

elin.olausson@stockholmshandelskammare.se E-post
Emma Björkman

Emma Björkman

Digital kommunikationsstrateg – föräldraledig

08-555 100 38

emma.bjorkman@stockholmshandelskammare.se E-post

Community & Growth

Peter Sandberg

Chief Growth Officer

08-506 126 16

peter.sandberg@stockholmshandelskammare.se E-post
Helena Velin

Helena Velin

Program- och nätverksansvarig

08-555 100 29

helena.velin@stockholmshandelskammare.se E-post
Camilla Nilsson

Camilla Nilsson

Sales & Member Operations Manager

08-555 100 24

camilla.nilsson@stockholmshandelskammare.se E-post
Jessica Nilsson

Jessica Nilsson

Customer Success Manager

08-555 100 05

jessica.nilsson@stockholmshandelskammare.se E-post
Johanna Lorentzi

Johanna Lorentzi

Senior projektledare

08-506 126 04

johanna.lorentzi@stockholmshandelskammare.se E-post

Cecilia Stråberg

Projektledare

08-555 100 13

cecilia.straberg@stockholmshandelskammare.se E-post

Chris Pettersson

Projektledare

08-555 100 60

chris.pettersson@stockholmshandelskammare.se E-post
Clara Bergström

Clara Bergström

Membership Coordinator

08-555 100 00

clara.bergstrom@stockholmshandelskammare.se E-post

Lovisa Dernestam

Membership Administration Assistant

08-555 100 12

lovisa.dernestam@stockohlmshandelskammare.se E-post

Malin Melin Carlsson

Projektledare

08-555 100 57

malin.melin.carlsson@stockholmshandelskammare.se E-post
Jenny Lundahl

Jenny Lundahl

Event- och mötesplatskoordinator

08-555 100 80

uthyrning@stockholmshandelskammare.se E-post

Viktor Bigander Möller

Event- och mötesplatskoordinator

08-555 100 06

viktor.moller@stockholmshandelskammare.se E-post
David Ejnar

David Ejnar

Projektledare – föräldraledig

08–555 100 81

david.ejnar@stockholmshandelskammare.se E-post

HR, organisation och kontor

Hanna Persson

Chief People and Culture Officer

08-555 100 08

hanna.persson@stockholmshandelskammare.se E-post

Karin Emgård

Talent & People Manager

08-555 100 00

karin.emgard@stockholmshandelskammare.se E-post

Isabelle Karlsson

Office & Mood Manager

08-555 100 28

isabelle.karlsson@stockholmshandelskammare.se E-post
Alexandra Jonsson

Alexandra Jonsson

CRM-ansvarig

08-555 100 39

alexandra.jonsson@stockholmshandelskammare.se E-post

Ekonomi

Markus Hökerberg

CFO

08-555 100 18

markus.hokerberg@stockholmshandelskammare.se E-post
Ingrid Björk

Ingrid Björk

Ekonomi

08-555 100 67

ingrid.bjork@stockholmshandelskammare.se E-post
Jenny Linné

Jenny Linné

Interim Business Controller

08-555 100 00

jenny.linne@stockholmshandelskammare.se E-post